Valuta

Bliv klar til din rejse i udlandet

Hæv euro i vores pengeautomater

I bankens pengeautomater kan du hæve op til modværdien af 10.000 kr. indenfor bankens åbningstid og op til modværdien af 5.000 kr. udenfor bankens åbningstid. Køb af euro i bankens pengeautomater er gratis for bankens kunder.

Vi køber ikke valuta tilbage

Vær venlig opmærksom på, at banken ikke køber valuta tilbage så køb ikke mere valuta end du har brug for.


Forudbestilling af valuta.

Bestil venligst din valuta i god tid!
Du kan bestille din valuta længere nede på denne side.

  • Ved afhentning i Ringkøbing, skal det bestilles minimum 1 dag i forvejen.
  • Ved afhentning i filialer, skal det bestilles minimum 7 dage i forvejen. Nogle afdelinger har længere leveringstid, så husk at bestille i god tid.

Du kan bestille følgende valutaer: USD, GBP, SEK, NOK, EUR, CZK, PLN og THB.

Valutakurser for Visa-kort og MasterCard

Når du bruger dit Visa-kort eller MasterCard i udlandet, kan du blive bedt om at vælge mellem at betale beløbet i danske kroner eller den lokale valuta.

Hvis du vælger danske kroner, vil vekslingen ske i udlandet og ofte blive dyrere, end hvis du vælger at betale i den lokale valuta.

Når du vælger at betale i den lokale valuta, sker vekslingen i Danmark til gældende valutakurser, som du kan følge på dette link:

Valutakurser for Visa-kort og MasterCard

Banken tager et tillæg for korttransaktioner i udlandet. Størrelsen af tillægget kan du se i vores Prisbog.
Minimum to kort til ferien

Husk: Skal du til udlandet, bør du medbringe mindst to internationale betalingskort i tilfælde af tyveri eller andre uheld.

Her kan du bestille din valuta

Udfyld formularen herunder for at bestille.

Bestil valuta

  • Valg af valuta
  • Dine kontaktdata
  • Afhentning
  • Godkend
  • Kvittering

Valg af valuta

Vejledende pris

0,00 DKK
Kurs 757,175 DKK for 100 EUR den 17.06.2021

  • Du skal være kunde i Ringkjøbing Landbobank eller Nordjyske Bank for at bestille valuta
  • Der kan forekomme op til 2 ugers levering på valuta
  • Valutaveksling koster kr. 50,00
  • Bankens kunder kan gratis købe euro i bankens pengeautomater
  • Husk, at du nemt og billigt kan hæve valuta i udenlandske pengeautomater med både Visa/Dankort og Mastercard

Felter er obligatoriske og skal udfyldes

Valutakort

Skal du på ferie i udlandet, kan det være en rigtig god idé at have vores valutakort med på rejsen. Du kan nemlig få et overblik over valutakurserne, samtidig med at du har vigtige telefonnumre og dine egne tips - eller ting du skal huske - lige ved hånden.

Vælg det land du skal rejse til. Skriv evt. dine egne tips og notater, print kortet og fold det til kortformat, som markeret på printet.

Mere information

Beregningerne er kun vejledende
Vi påtager os intet ansvar for fejl og mangler i oplysningerne og beregningerne. Der kan ikke rettes erstatningsansvar mod banken for eventuelle tab, der måtte opstå som følge af dispositioner, der er foretaget på baggrund af beregningen.

Hold fingeren kortvarigt på billedet for at gemme det på din telefon/tablet

×

Omregn valuta

Beregningen er kun vejledende. Banken påtager sig intet ansvar for fejl og mangler i oplysningerne og beregningerne. Der kan ikke rettes erstatningsansvar mod banken for eventuelle tab, der måtte opstå som følge af dispositioner, der er foretaget på baggrund af beregningen.

Kursen er Nordjyske Banks referencekurs hentet 17. juni 2021
0,00
  • Købskurs: 0,00 EUR
  • Middelkurs: 0,00 EUR
  • Salgskurs: 0,00 EUR
  • 0,00 EUR
  • 0,00 EUR
Kortbetalingen i en anden valuta, pålægges gebyr.
Mere information

Beregningen er kun vejledende

Banken påtager sig intet ansvar for fejl og mangler i oplysningerne og beregningerne. Der kan ikke rettes erstatningsansvar mod banken for eventuelle tab, der måtte opstå som følge af dispositioner, der er foretaget på baggrund af beregningen.

Valutakurser på kontant valuta

Kursen er Nordjyske Banks referencekurs hentet 17. juni 2021.
ValutaerDit salgDit køb
Australien, Australske dollar, AUD451,81496,81
Brasilien, Brasilianske real, BRL100,39151,39
Bulgarien, Bulgarske lev, BGN368,25392,25
Canada, Canadiske dollar, CAD490,30530,30
EU, Euro, EUR733,68757,18
Filippinerne, Filippinske peso, PHP11,8614,36
Forenede Emirater, Forenede emirater dirham, AED162,62179,62
Hong Kong, Hongkong dollar, HKD75,2386,23
Indonesien, Indonesiske rupiah, IDR0,040,05
Israel, Israelske shekel, ILS182,04203,04
Japan, Japanske yen, JPY5,435,75
Kenya, Kenyanske shilling, KES5,086,58
Kina, Kinesiske yuan renminbi onshor, CNY89,74103,74
Kroatien, Kroatiske kuna, HRK93,20104,20
Kuwait, Kuwait dinarer, KWD1888,322248,32
Malaysia, Malaysiske ringgit, MYR138,49163,49
Mexico, Mexikanske peso, MXN26,4235,42
New Zealand, New zealandske dollar, NZD416,88462,88
Norge, Norske kroner, NOK69,9374,18
Polen, Polske zloty, PLN157,90172,40
Rumænien, Rumænske lei, RON127,02160,02
Rusland, Russiske rubel, RUB7,619,91
Saudi-Arabien, Saudi arabisk riyal, SAR156,14176,14
Schweiz, Schweiziske franc, CHF670,76690,76
Singapore, Singapore dollar, SGD444,82480,82
Sri Lanka, Sri lanka rupee, LKR2,453,85
Storbritannien, Britiske pund, GBP854,57892,57
Sverige, Svenske kroner, SEK70,4974,24
Sydafrika, Sydafrikanske rand, ZAR39,2549,25
Sydkorea, Sydkoreanske won, KRW0,500,60
Taiwan, Taiwan dollar, TWD21,1324,43
Thailand, Thailandske baht, THB18,6420,34
Tjekkiet, Tjekkiske koruna, CZK28,6529,95
Tyrkiet, Tyrkiske lira, TRY58,1386,13
USA, Us dollar, USD610,54638,04
Ungarn, Ungarske forint, HUF2,002,25

Information om kortbetalinger inden for EU

EU-lovningen kræver, at vi som bank oplyser dig om, hvilke gebyrer du betaler, når du bruger dit kort i et andet EU-land.

Derfor modtager du nu en e-mail eller sms, når du første gang bruger dit kort i fysiske butikker eller pengeautomater i et EU-land. I e-mailen eller sms’en kan du se, hvilket kurstillæg banken beregner i forhold til den kurs, som er fastsat af den europæiske centralbank – ECB.

Flere e-mails eller sms’er til dig, hvis du krydser grænserne i EU og betaler med flere valutaer

Det kan blive til flere e-mails eller sms'er, hvis du rejser rundt i flere EU-lande og betaler i forskellige valutaer.

Tager du fx til Tjekkiet, så får du – første gang du bruger kortet – en besked fra banken, hvor du kan se, hvor stort kurstillægget er i procent i forhold til ECB's kurs.

Hvis du bliver i landet, får du ikke flere beskeder. Men hvis du stadig er i landet efter månedsskiftet, får du en ny besked første gang, du bruger kortet efter den 1.

Og hvis du fx er på rundrejse og krydser flere grænser, får du en ny e-mail eller sms med besked om kurstillægget, når du bruger dit kort i et nyt EU-land med en anden valuta. Fx hvis du tager videre fra Tjekkiet til Polen.

Sådan beregner vi prisen for dit køb

Eksempel på et køb i Tjekkiet på 895,21 CZK:

  • ECB kurs: 27,442229 (omregnet til DKK: 245,6661 kr.)
  • Kurstillæg (CZK): 2,84% (omregnet til DKK: 6,99 kr.)
  • Samlet pris i DKK: 252,65 kr., som bliver hævet på din konto.