Valuta

Bliv klar til din rejse i udlandet

Hæv euro i vores pengeautomater

I bankens indendørs pengeautomater kan du hæve op til modværdien af 10.000 kr. I de udendørs pengeautomater kan du hæve op til modværdien af 2.000 kr. Køb af euro i bankens pengeautomater er gratis for bankens kunder.

Valutaveksling

Valutaveksling koster 50 kr. for vores kunder.

 

Bestil venligst din valuta i Netbank!

Forudbestilling af valuta

Fremmed valuta (bortset fra euro) skal bestilles i banken eller i Netbank minimum 7 dage før afhentning.

Skal du bruge mere end 25.000 kr. eller 3.000 euro:

  • Ved afhentning i Ringkøbing, skal det bestilles minimum 1 dag i forvejen.
  • Ved afhentning i filialer, skal det bestilles minimum 7 dage i forvejen.

Af sikkerhedsmæssige årsager har banken ikke større kontant- og valutabeholdninger liggende.

Valutakurser for Visa-kort og MasterCard

Når du bruger dit Visa-kort eller MasterCard i udlandet, kan du blive bedt om at vælge mellem at betale beløbet i danske kroner eller den lokale valuta.

Hvis du vælger danske kroner, vil vekslingen ske i udlandet og ofte blive dyrere, end hvis du vælger at betale i den lokale valuta.

Når du vælger at betale i den lokale valuta, sker vekslingen i Danmark til gældende valutakurser, som du kan følge på dette link:

Valutakurser for Visa-kort og MasterCard

Banken tager et tillæg for korttransaktioner i udlandet. Størrelsen af tillægget kan du se i vores Prisbog.
Minimum to kort til ferien

Husk: Skal du til udlandet, bør du medbringe mindst to internationale betalingskort i tilfælde af tyveri eller andre uheld.

Gode råd om valuta

For at sikre, at rejsen starter så godt som muligt, kan du klikke dig til nyttige informationer om en række landes pengeforhold.

Valutakort

Skal du på ferie i udlandet, kan det være en rigtig god idé at have vores valutakort med på rejsen. Du kan nemlig få et overblik over valutakurserne, samtidig med at du har vigtige telefonnumre og dine egne tips - eller ting du skal huske - lige ved hånden.

Vælg det land du skal rejse til. Skriv evt. dine egne tips og notater, print kortet og fold det til kortformat, som markeret på printet.

Mere information

Beregningerne er kun vejledende
Vi påtager os intet ansvar for fejl og mangler i oplysningerne og beregningerne. Der kan ikke rettes erstatningsansvar mod banken for eventuelle tab, der måtte opstå som følge af dispositioner, der er foretaget på baggrund af beregningen.

Hold fingeren kortvarigt på billedet for at gemme det på din telefon/tablet

×

Omregn valuta

Beregningen er kun vejledende. Banken påtager sig intet ansvar for fejl og mangler i oplysningerne og beregningerne. Der kan ikke rettes erstatningsansvar mod banken for eventuelle tab, der måtte opstå som følge af dispositioner, der er foretaget på baggrund af beregningen.

Kursen er Nordjyske Banks referencekurs hentet 14. december 2018
0,00
  • Købskurs: 0,00 EUR
  • Middelkurs: 0,00 EUR
  • Salgskurs: 0,00 EUR
Mere information

Beregningen er kun vejledende

Banken påtager sig intet ansvar for fejl og mangler i oplysningerne og beregningerne. Der kan ikke rettes erstatningsansvar mod banken for eventuelle tab, der måtte opstå som følge af dispositioner, der er foretaget på baggrund af beregningen.

Valutakurser på kontant valuta

Kursen er Nordjyske Banks referencekurs hentet 14. december 2018.
ValutaerDit salgDit køb
Australien, Australske dollar, AUD453,84498,84
Brasilien, Brasilianske real, BRL0,00188,69
Bulgarien, Bulgarske lev, BGN369,69396,69
Canada, Canadiske dollar, CAD479,53519,53
EU, Euro, EUR737,08760,08
Filippinerne, Filippinske peso, PHP0,0014,45
Forenede Emirater, Forenede emirater dirham, AED166,10194,10
Hong Kong, Hongkong dollar, HKD79,1791,17
Indonesien, Indonesiske rupiah, IDR0,000,05
Israel, Israelske shekel, ILS0,00193,74
Japan, Japanske yen, JPY5,635,95
Kenya, Kenyanske shilling, KES0,007,35
Kina, Kinesiske yuan renminbi onshor, CNY88,62105,12
Kroatien, Kroatiske kuna, HRK95,06109,16
Malaysia, Malaysiske ringgit, MYR0,00173,03
Mexico, Mexikanske peso, MXN0,0037,43
New Zealand, New zealandske dollar, NZD429,44471,44
Norge, Norske kroner, NOK73,7778,02
Polen, Polske zloty, PLN163,72183,22
Rumænien, Rumænske lei, RON0,00172,88
Rusland, Russiske rubel, RUB0,0011,02
Schweiz, Schweiziske franc, CHF655,34671,84
Singapore, Singapore dollar, SGD463,24500,29
Sri Lanka, Sri lanka rupee, LKR0,004,38
Storbritannien, Britiske pund, GBP816,00854,00
Sverige, Svenske kroner, SEK69,7574,00
Sydafrika, Sydafrikanske rand, ZAR41,0351,03
Sydkorea, Sydkoreanske won, KRW0,000,66
Thailand, Thailandske baht, THB19,4120,91
Tjekkiet, Tjekkiske koruna, CZK28,2929,74
Tyrkiet, Tyrkiske lira, TRY110,80134,80
USA, Us dollar, USD651,55676,55
Ungarn, Ungarske forint, HUF2,052,48