Valuta

Bliv klar til din rejse i udlandet

Her har vi samlet nyttig information om valuta.

Du kan nedenfor vælge det land, du skal rejse til og finde specifik information om, hvilken valuta og kort der benyttes i landet.

Valutaveksling

Valutaveksling koster 50 kr. for kunder i Nordjyske Bank. Dog er det gratis for FakkelUng, Fakkel- og Fakkel+kunder. Køb af euro i bankens pengeautomater er gratis for bankens kunder.

Forudbestilling af valuta

Fremmed valuta skal bestilles i banken eller i Netbank op til 18 dage før afhentning. Fristen er forskellig i vores afdelinger. Kontakt evt. din afdeling for yderligere oplysning.

Af sikkerhedsmæssige årsager har banken ikke større kontant- og valutabeholdninger liggende.

Valutakurser på kontant valuta

Kursen er Nordjyske Banks referencekurs hentet 30. marts 2017.
ValutaerDit salgDit køb
Australien, Australske dollar, AUD511,79556,79
Brasilien, Brasilianske real, BRL0,00241,16
Bulgarien, Bulgarske lev, BGN368,31395,31
Canada, Canadiske dollar, CAD504,40544,40
EU, Euro, EUR734,36757,36
Egypten, Egyptiske pund, EGP0,0050,17
Filippinerne, Filippinske peso, PHP0,0015,81
Forenede Emirater, Forenede emirater dirham, AED0,00203,62
Hong Kong, Hongkong dollar, HKD83,6495,64
Indonesien, Indonesiske rupiah, IDR0,000,06
Israel, Israelske shekel, ILS0,00201,64
Japan, Japanske yen, JPY6,036,35
Kenya, Kenyanske shilling, KES0,007,63
Kina, Kinesiske yuan renminbi onshor, CNY93,31109,81
Kroatien, Kroatiske kuna, HRK93,90108,00
Malaysia, Malaysiske ringgit, MYR0,00171,77
Mexico, Mexikanske peso, MXN0,0041,97
New Zealand, New zealandske dollar, NZD466,07508,07
Norge, Norske kroner, NOK78,1482,38
Polen, Polske zloty, PLN166,13185,63
Rumænien, Rumænske lei, RON0,00176,15
Rusland, Russiske rubel, RUB0,0013,43
Schweiz, Schweiziske franc, CHF687,23703,73
Singapore, Singapore dollar, SGD479,33516,38
Sri Lanka, Sri lanka rupee, LKR0,005,26
Storbritannien, Britiske pund, GBP848,13886,13
Sverige, Svenske kroner, SEK74,7979,04
Sydafrika, Sydafrikanske rand, ZAR48,8458,84
Sydkorea, Sydkoreanske won, KRW0,000,69
Thailand, Thailandske baht, THB19,3820,88
Tjekkiet, Tjekkiske koruna, CZK26,8828,33
Tyrkiet, Tyrkiske lira, TRY176,16204,16
USA, Us dollar, USD682,80707,80
Ungarn, Ungarske forint, HUF2,102,65
Husk et ekstra kort

Det er en god idé at have mindst to internationale betalingskort med, hvis du rejser til udlandet

Gode råd om valuta

For at sikre, at rejsen starter så godt som muligt, kan du klikke dig til nyttige informationer om en række landes pengeforhold.

Valutakort

Skal du på ferie i udlandet, kan det være en rigtig god idé at have Nordjyske Banks valutakort med på rejsen. Du kan nemlig få et overblik over valutakurserne, samtidig med at du har vigtige telefonnumre og dine egne tips - eller ting du skal huske - lige ved hånden.

Vælg det land du skal rejse til. Skriv evt. dine egne tips og notater, print kortet og fold det til kortformat, som markeret på printet.

Mere information

Beregningerne er kun vejledende

Nordjyske Bank påtager sig intet ansvar for fejl og mangler i oplysningerne og beregningerne. Der kan ikke rettes erstatningsansvar mod Nordjyske Bank for eventuelle tab, der måtte opstå som følge af dispositioner, der er foretaget på baggrund af beregningen.

Hold fingeren kortvarigt på billedet for at gemme det på din telefon/tablet

×
Bestil valuta i god tid

Husk at bestille kontant valuta i god tid, inden du skal ud at rejse

Omregn valuta

Kursen er Nordjyske Banks referencekurs hentet 30. marts 2017
0,00
  • Købskurs: 0,00 EUR
  • Middelkurs: 0,00 EUR
  • Salgskurs: 0,00 EUR